Wyprawa Marx Engels 2013
- Details
- Created on środa, 17, lipiec 2013 12:23
Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, a także za siedmioma pustyniami, gdzieś daleko, w samym sercu Azji, wznoszą się ku niebu dwa szczyty przepiękne.
Niewyobrażalne ściany strzegące dostępu do nich w tajemniczy sposób rezonują z absurdalnymi imionami, jakie im nadano. Zapomniane, rzadko odwiedzane, nigdy nie trawersowane? Czy widziane kiedykolwiek przez Europejczyków? Może kilka razy, na mapie, a może z satelity. Majaczą w oddali te śnieżno-skalne brzytwy, w oddali coraz nam bliższej...
Wyprawa postawiła przed sobą dwa wzajemnie uzupełniające się cele ― sportowy i eksploracyjny.
Cel 1 ― sportowy
Mimo nadzwyczajnej aktywności polskich alpinistów na całym świecie, najwyższy wierzchołek gór Szachdaryjskich (południowo-zachodni Pamir), Pik Karola Marksa (6723m), nie doczekał się jeszcze polskiego wejścia. Celem sportowym jest naprawienie tego niedopatrzenia. Wspinaczkę na górę planujemy od strony południowej, lodowcem Nishgar. Droga ta jest wyceniana na rosyjskie 4B.
Cel 2 ― eksploracyjny
W przeciwieństwie do popularnych gór Pamiru, takich jak szczyty rozsławionej Śnieżnej Pantery, informacje dostępne na temat Piku Marksa i sąsiadującego Piku Engelsa (6510m) są bardzo skąpe. O ile sytuacja z Pikiem Marksa jest trochę lepsza, gdyż w ostatnich kilkunastu latach był zdobyty przynajmniej dwukrotnie, o tyle Pik Engelsa, zgodnie z odnalezionymi informacjami, najprawdopodobniej nie doczekał się żadnego wejścia od czasu lat 80. W związku z tym warunki panujące na górze, np. topografia lodowców, są wielką niewiadomą. Celem eksploracyjnym jest więc rozpoznanie i udokumentowanie otoczenia Piku Engelsa, oraz innych szczytów sąsiadujących.
Od lewej: Engels Peak 6510 m, Marx Peaks 6723 m
Pamir to rozległy region górski w Azji Środkowej, którego przeważająca część leży na terenie Tadżykistanu. Jest on swego rodzaju płaskowyżem o powierzchni około 100 tys. km² i o przeciętnej wysokości 4000 m n.p.m., z którego wypiętrzają się pasma górskie. Dokładny przebieg granic Pamiru jest kwestią sporną, przyjmuję się, że obszar ten od północy ogranicza Kotlina Ałajska, od wschodu Góry Kaszgarskie, od południa pasmo Hindukuszu, a od zachodu dolina rzeki Pandż.
Na terenie Pamiru znajduje się ponad 1000 lodowców górskich o łącznej powierzchni ok. 8000 km². Tam też zlokalizowany jest najdłuższy lodowiec na Ziemi poza strefami polarnymi ― Lodowiec Fedczenki, o długości ponad 70 km.
Najwyższym szczytem Pamiru jest góra Ismaila Samaniego, która osiąga wysokość 7495 m n.p.m. (w latach 1932–62 nosiła nazwę Piku Stalina, a w latach 1962–98 Piku Komunizmu). Biorąc pod uwagę kryterium wysokości, szczyt Karola Marksa (6723 m n.p.m.) plasuje się na szóstym miejscu w tym regionie górskim.


