Śruby lodowe

Share

Obecnie wiele firm produkujących sprzęt wspinaczkowy ma już w swojej ofercie śruby lodowe. Minęły już czasy kiedy profesjonalne śruby trzeba było sprowadzać z West'u czy płacić ciężkie pieniądze lub używać tytanowych rosyjskich Irbisów za 20 zł które, swą trwałość miały odwrotnie proporcjonalną do swej wagi własnej (co oczywiście było ich bezwzględnym atutem).

 

Czołowi producenci tacy jak Black Diamond, Petzl czy Grivel w swojej ofercie może nie mają 10 różnych modeli śrub lodowych, ale posiadają wystarczające 2-3 wersje z pośród, których każdy wspinacz lodowy może do woli wybierać. W zależności od zasobności portfela, fantazji wspinacza czy upodobań konkretnych firm można pokusić się o wybór śrub spośród szerokiej gamy produktów innych firm takich jak: Camp, Cassin, Climbing Technology, Salewa, Omega Pacific czy DMM jednakże te są często trudno, albo w ogóle niedostępne w Polsce. Jeżeli zaczynamy wspinaczkę lodową i zamierzamy wspinać się wyłącznie po łatwy lodospadach (poniżej WI 3) warto rozważyć zakup najtańszych rosyjskich śrub lodowych „marki” Irbis. Z kolei jeżeli zamierzamy wspinać się po trudniejszych lodach warto zainwestować w lepsze modele znanych i szanowanych marek i wybrać śruby które będą łatwe w wkręcaniu, a przy tym posłużą wiele lat.

Śruby lodowe mimo swemu niemal identycznemu kształtowi nie różnią się wiele oprócz ceny i znaczka producenta jednak przy zakupie warto nie tylko patrzeć na ilość złotówek, która ubędzie przy zakupie kompletu śrub, ale także na łatwość w wkręcaniu, ułożenie w szpejarce uprzęży czy na dodatkowym karabinku pomocniczym. Warto zwrócić uwagę na wagę śruby ilość zębów wgryzających się w lód i łatwość usuwania lodu z wnętrza śruby.

Śruby możemy z grubsza podzielić na dwie grupy:

  • śruby z korbką ułatwiające wkręcania i wykręcanie z lodu
  • śruby bez korbki
  • śruby bez korbki przystosowane do pracy z dodatkową opcjonalną korbką.

Teraz pytanie - skoro można sobie ułatwić wspinaczkę kupując śrubę z korbką, która zdecydowanie ułatwia osadzanie śrub, po co wspominać w ogóle o śrubach bez korbek. Otóż korbka to oczywiście dodatkowe gramy wiszące przy uprzęży, a różnica w wadze śrub z korbką i bez jest dość znaczna.

Może od razu przejdziemy do porównania śrub dostępnych na rynku wspinaczkowym:

Grivel 360Grivel 360 to śruba produkowana w trzech rozmiarach 12 cm, 16 cm i 20 cm. Jej cena niezależnie od rozmiaru to około 260 zł. Śruba posiada rozkładaną drucianą korbkę z plastikowym obrotowym uchwytem. W zależności od rozmiaru wspomniane plastikowe elementy różnią się kolorem aby ułatwić odnajdywanie właściwej długości. Jest to chyba "najłatwiej wkęcalna" śruba na rynku dzięki dość sporej długości rozkładalnej rączki. Niestety model 360 ma też poważną wadę - rzeczona korbka po powieszeniu na karabinkach przy uprzęży niesłychanie zahacza się i zajmuje sporo miejsca - nie mówiąc już, że jej waga jest dość spora.

 

Grivel HelixGrivel Helix to nieco okrojona wersja Grivel „360” z nierozkładalną korbką do wkręcania. Rączka jest krótsza niż w modelu "360", jeszcze bardziej niewygodna do ułożenia w uprzęży, posiada podobnie jak model "360" różne kolory uchwytu korbki, ułatwiające rozróżnienie długości śruby. Model „Helix” podobnie jak model „360” jest produkowany w 3 rozmiarach 12, 16 i 20 centymetrów. Jej cena zależna od długości i jest kilkadziesiąt złotych tańsza od modelu „360”.

 

grivel helix speedyGrivel Helix Speedy to dość unikatowe rozwiązanie Grivla w celu ułatwienia wpinania liny do przelotu poprzez połączenie ekspresa ze śrubą lodową. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmienia się również punkt, w którym działają siły ścinające. Wersja Speedy umożliwia w razie potrzeby, łatwiejsze skrócenie długości śruby poprzez przesunięcie uchwytu łączącego taśmę ekspresa ze śrubą. Niestety waga Helixa Speedy jest jeszcze większa, a wiszący „na stałe” ekspres nie ułatwia w porządkowaniu szpejarki. Model Helix Speedy jest również produkowany w trzech rozmiarach, lecz jak dotąd nie widziałem na polskim rynku tej wersji śruby.

 

petzl laserPetzl Laser to model produkowany w trzech rozmiarach 8 cm, 13 cm i 18 cm. Śruba ma stałą plakietkę z dwoma otworami: większy do wpięcia karabinka, mniejszy do zamocowania korbki również marki Petzl o nazwie Turbine. Cena śruby niezależna od rozmiaru w okolicach 150-160 zł.

 

 

petzl laser sonicPetzl Laser Sonic to wersja śruby z ruchomą plakietką umożliwiającą wkręcanie śruby bez użycia dodatkowej korbki. Dzięki dwóm otworom w różnych płaszczyznach jest możliwość wpięcia karabinka albo w równolegle do płaszczyzny lodu albo prostopadle do powierzchni w której osadzamy śrubę. Petzl produkuje śrubę w 4 rozmiarach: 10 cm, 13 cm, 17 cm i 21 cm. Ceny zależne od długości od 187 do 210 zł.

 

black diamond turboBlack Diamond Turbo to nieco uproszczona, bardzo lekka śruba lodowa amerykańskiej firmy. Model ten produkowany jest w 4 rozmiarach 13 cm, 16 cm, 19 cm i 22 cm. Nie posiada korbki lecz wkręcanie jest stosunkowo proste dzięki dużej plakietce. Jej cena w zależności od rozmiaru wacha się od 140 do 150 zł.

 

 

black diamond expressBlack Diamond Express to chyba najlepsze rozwiązanie – to kompromis pomiędzy łatwością wkręcania, wagą, prostotą konstrukcji i ilością elementów które mogą się zaczepiać przy uprzęży. Produkowana w 5 rozmiarach: 10 cm, 13 cm, 16 cm, 19 cm i 22 cm posiada rozkładaną korbkę jednakże jest ona schowana w plakietkę dzięki temu nie zahacza się ani w żaden sposób nie przeszkadza podczas wiszenia przy uprzęży, a po wkręceniu można ją schować i nie zahacza się o linę w trakcie wspinania. Cena tej śruby zależy od rozmiaru i wynosi od 180 zł do 210 zł. Plakietki śruby dodatkowo posiadają dwa otwory aby w zależności o wkręcenia śruby odpowiednio usytuować karabinek. Oczywiście poszczególne rozmiary mają różne kolory korbek aby błyskawicznie rozróżniać konkretną długość.

 

camp vertigoCamp Vertigo to archaiczna śruba produkowana w 2 rozmiarach 17 i 20 centymetrów. Ma dość toporny wygląd i bardzo rzadko rozmieszczony gwint lecz niezwykle szeroki dzięki temu bardzo dobrze trzyma w słabym lodzie. W zasadzie wspominam o ten śrubie tylko dlatego jest nadal dostępna na rynku mimo znikomej wartości merytorycznej.

 

 

camp radionCamp Radion to dość specyficzna śruba podobna do modelu Grivel’a Helix Speedy z tym, że ten producent zaprojektował plakietkę tak aby obracała się niezależnie od korbki. Takie rozwiązanie gwarantuje łatwość osadzania śruby oraz możliwość wkręcenia jej do samego końca i optymalne ustawienie plakietki. Radion występuje w trzech długościach: 12, 17 i 22 cm. Każdej długości odpowiada inny kolor tasiemki wykonanej z Dyneemy. Dzięki jej zastosowaniu obniża się siła uderzenia powstała w skutek upadku. Cena tej sruby to 259 zł niezależnie od rozmiaru.

 

camp streamCamp Stream to śruba niemal identyczna jak wersja Turbo firmy Black Diamond o dość prostej konstrukcji w cenie ok. 239 zł.

 

 

camp QuixCamp Turbo Stream to dość innowacyjny projekt z korbką jakiej chyba nikt by nie przypuszczał zobaczyć. Produkowana jest w trzech rozmiarach: 12 cm, 17 cm i 22 cm. Obecnie nie ma jej na polskim rynku.

 

 

camp QuixCamp Quix to kolejna śruba tego włoskiego producenta wspinaczkowego, w której zastosowano kolejne innowacyjne rozwiązanie ułatwiające wkręcanie śruby w lód. Nieco bardziej proste niż w modelu Turbo Stream ale równie skuteczne. Śruba Quix niedostępna w Polsce.

 

 

cassin blitzCassin Blitz to śruba produkowana w trzech standardowych rozmiarach: 12 cm, 17 cm, 22 cm. Na polskim rynku niedostępna. Wygląda jak typowy irbis – jednakże w charakterystycznej okrągłej dziurze do wpinania karabinka znalazła się luźno umieszczona plakietka, która służy również jako korbka do wkręcania śruby. Śruba niedostępna w Polsce.

 

 

salewa ufoSalewa Ice Screw Ufo to dość specyficzna śruba lodowa produkowana w dwóch rozmiarach 15,50 cm i 17,50 cm z charakterystyczną składaną korbką wykonaną z odpornego na zużycie tworzywa. Korbka po złożeniu ma kształt grzyba co ułatwia trzymanie podczas wstępnego osadzania w lodzie. Wpięcie ekspresa umożliwia ruchoma wzdłuż osi śruby wyprowadzona tasiemka, do której możemy wpiąć od razu karabinek. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiejsze jest również skracanie nie do końca wkręconych śrub. Produkt niedostępny obecnie w Polsce.

 

salewa ice screw shortySalewa Ice Screw Shorty to standardowa śruba lodowa wprowadzona na rynek sprzętu wspinaczkowego w trzech wymiarach: 12 cm, 14 cm oraz 16 cm. Śruba ta jak i poprzedni model Salewy również niestety niedostępny w Polsce.

 

 

omega pacific ice screwOmega Pacific Ice Screw to produkt amerykańskiej firmy produkującej sprzęt wspinaczkowy. Omega Pacific produkuje nietypowe friendy 3 w 1 (3 złożne krzywki frienda tworzą trójrozmiarową kość mechaniczną). Śruba lodowa Omegi to jednak tylko standardowa śruba lodowa z unikatową korbką którą można zdemontować gdyż jest to tylko tulejka z nakrętką, zakładana na plakietkę śruby. Omega Pacific produkuje śruby w trzech rozmiarach: 11 cm, 17 cm i 22 cm. Śruby oczywiście nie są dostępne w Polsce.

 

dmm revolution ice screwDMM Revolution Ice Screw są dostępne w czterech rozmiarach: 10, 13, 17 i 22 cm, z różnokolorowymi plakietkami. Plakietki są duże, zaokrąglone i gładkie, co sprawia, że nie zaczepiają się o inny sprzęt. Wkręcanie mimo braku korbki jest dzięki temu bardzo łatwe. Śruby nie są dostępne w Polsce.

 

 

ct ice screwClimbing Technology Ice Screw to standardowa śruba lodowa znanej, a jednak niezbyt szanowanej marki CT. Model ten jest produkowany w trzech rozmiarach 10 cm, 15 cm i 19 cm. Śruba jest niestety niedostępna w Polsce.

 

 

climbing technology ice screw revolveClimbing Technology Revolte Steel Screw to śruba niemal bliźniacza do modelu Ufo fiimy Salewa. Model CT Revolte posiada korbkę która po złożeniu tworzy grzybek i dzięki temu nie zahacza się przy transporcie oraz ułatwia wkręcanie. Śruby dostępne w dwóch rozmiarach – 15 i 19 centymetrów lecz w Polsce niedostępne.

 

rbis śruba lodowaŚruba lodowa Irbis to najpopularniejsza śruba lodowa co najmniej lat 90 w Polsce i nie tylko. To produkt rosyjski wykonany z bardzo lekkiego tytanu. Nie posiada certyfikatów bezpieczeństwa UIAA czy CE. Irbisy produkowane były/są w kilku rozmiarach i wersjach. Najczęściej spotykane Irbisy to 18 centymetrowe śruby rurowe o trzech lub czterech zębach wgryzających się w lód w zależności od jego typu, gęstości i twardości. Standardowe Irbisy posiadają stała plakietkę, ruchomą w jednej płaszczyźnie. Plakietka umożliwia wpinanie karabinka tylko w jednej płaszczyźnie (prostopadle do powierzchni lodu). Były lub są produkowane wersje z gięta plakietką aby umożliwić wpinanie karabinka równolegle do płaszczyzny lodu. Irbisy można spotkać także w wersjach krótszych, o szerszym przekroju (około 3-3,5 cm) których przeznaczeniem było raczej użytkowanie w lodzie alpejskim - w Tatrach raczej nieprzydatne. Jakiekolwiek wersje tych rosyjskich śrub z pewnością nie można porównywać do zachodnich odpowiedników, ale są godną propozycją dla zaczynających przygodę ze wspinaczką lodową, a już na pewno są idealne do asekuracji na lodowcu gdzie nie ma konieczności osadzania profesjonalnych, markowych śrub. Widziałem kilka patentów ułatwiających korzystanie z Irbisów jak choćby korbka do wkręcania wykonana z kawałka wygiętego drutu, odpowiednie ostrzenie zębów tak aby łatwiej wgryzały się w lód czy polerowanie powierzchni śruby.

 

Komentarze   

 
0 #16 agrohimyvz 2020-05-28 12:25
удалите,пожалуй ста! .


Cytować
 
 
0 #15 Zelenavah 2020-05-26 13:58
удалите,пожалуй ста! .


Cytować
 
 
0 #14 Bogdancjx 2020-05-25 05:34
удалите,пожалуй ста! .


Cytować
 
 
0 #13 Melenalym 2020-05-22 11:08
удалите,пожалуй ста! .Cytować
 
 
0 #12 Victorsfq 2020-05-21 01:15
удалите,пожалуй ста! .


Cytować
 
 
0 #11 Pavlosypy 2020-05-16 19:54
удалите,пожалуй ста! .Cytować
 
 
0 #10 JamesGew 2020-01-04 22:03
I agree with the author. The understanding is exceedingly interesting. Past the means, who wants to run across you, I'm waiting on you here.
Cytować
 
 
0 #9 davidalmok 2019-08-01 04:23
I absolutely liked caboodle that was written.
I'd hump to conserve reading more and more.
I liking be happy to learn as much as I can
I genuinely admire you since the follow-up so gush done gratefulness you acutely much as a service to the time. Successfully!
Cytować
 
 
0 #8 Hugh 2018-12-27 16:01
What's up mates, its wonderful paragraph on the topic of tutoringand completely explained, keep it up all the time.
Cytować
 
 
0 #7 BestWilbert 2018-11-16 20:44
I have noticed you don't monetize your website, don't waste your traffic, you can earn additional bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website (they
approve all websites), for more info simply search in gooogle:
boorfe's tips monetize your website
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy plików Cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków używania Cookies. Wiecej o polityce prywatnosci tutaj.

Akceptuje uzywanie Cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information