Lodospad Bratysławski (Bratislavský ľad) - WI5 III

bratyslawski lodospad3W dolinie Jaworowej jest kilka poważnych lodospadów w tym jeden z trudniejszych technicznie - Lodospad Bratysławski. Ta pięciowyciągowa droga o trudnościach WI 5 / III zaczyna się na wysokości około 1750 metrów n. p. m.

Czytaj więcej...

Tytanowa Pułapka (Titanová pasca) - WI5-6 IV

tytanowa pulapka thumbTytanowa pułapka to jedna z najtrudniejszych jak i najniebezpieczniejszych lodowych dróg w Tatrach Słowackich. 

Czytaj więcej...

Lodospad Spadowy - WI3 III

lodospad spadowy thumbChcielibyśmy przedstawić lodospad zapomniany przez media i tym samym przez wspinaczy. Jest to lodospad Spadowy znajdujący się na progu Doliny Spadowej. Długość i trudności oczywiście zależą od warunków jednak nie powinna przekraczać 200 metrów przy wycenie WI 3 / III.

Czytaj więcej...

Lodospad Dolyho - WI4 I

dolyho lad1Lodospad Dolyho to sztucznie wytworzony lodospad znajdujący się w okolicach Chaty Zamkowskiego.

Czytaj więcej...

Lodospad Treningowy (Trenažér) - WI2-3 I

trenazer3Lodospad Treningowy zwany Lodospadem na zakręcie, to krótki, a zarazem bardzo łatwy lód znajdujący się w Pośredniej Grani u wylotu Doliny Małej Zimnej Wody.

Czytaj więcej...

Lodospad w Łomnickiej Grani - WI2-4 I

lomnicka gran2Lodospad w Łomnickiej Grani jak sama nazwa wskazuje - opada u podstawy Łomnickiej Grani (Łomnicki Grzbiet). 

Czytaj więcej...

Lodospad Malé uhlie - WI2-4 I

lomnicka gran2Lodospad Malé uhlie to znajdująca się w Pośredniej Grani krótka, zaledwie 20-metrowa droga, nieopodal Lodospadu w Łomnickiej Grani.

Czytaj więcej...

Mokra Wanta (Večný dážď) - drytooling

vecnydazd1Mokra Wanta (Večný dážď) to pas skał obok Wielickiej Siklawy, znajdujący się na pierwszym progu Doliny Wielickiej. Są to przewieszone skały o wysokości kilkunastu metrów.

Czytaj więcej...

Podkategorie

 • Dolina Białej Wody

  dolina bialej wodyDolina Białej Wody (Bielovodská dolina) to prawe odgałęzienie Doliny Białki. Położona jest na terytorium Słowacji, po północnej stronie Tatr Wysokich.

  Jest to największa ze słowackich dolin tatrzańskich po tej stronie Tatr (jej długość wynosi ponad 10 km). Jej stoki są zalesione i tylko górna część doliny jest skalista. Jej dnem płynie Biała Woda (Biela voda), która po połączeniu się z Rybim Potokiem tworzy rzeczkę Białkę. Posiada klasyczny kształt żłobu lodowcowego i w górnej części kilka typowych dla lodowcowej rzeźby dolin wiszących z kotłami lodowcowymi. Do Doliny Białej Wody dolinki te opadają wysokimi ścianami stawiarskimi z wodospadami.

  Dolinę otaczają granie, wśród których wznoszą się szczyty: Młynarz (Mlynár), Rysy, Wysoka (Vysoká), Ganek, Rumanowy Szczyt (Rumanov štít), Żłobisty Szczyt (Zlobivá), Zmarzły Szczyt (Popradský Ľadový štít), Batyżowiecki Szczyt (Batizovský štít), Zadni Gerlach (Zadný Gerlach), Mała Wysoka (Východná Vysoká), Świstowy Szczyt (Svišťový štít), Mały Jaworowy Szczyt (Malý Javorový štít), Szeroka Jaworzyńska (Široká). Na odcinku od Rysów do Małego Jaworowego Szczytu ograniczona jest od południa granią główną Tatr.

  Dolina Białej Wody dzięki olbrzymim szczytom, wysoko zawieszonym bocznym dolinkom, stawom, spływającym ze ścian stawiarskich wodospadom oraz bogactwu świata roślinnego i zwierzęcego jest atrakcyjna dla turystów. Znajduje się na obszarze TANAP-u. Poprowadzono przez nią znakowany szlak turystyczny wzdłuż potoku i przez próg Doliny Kaczej i Dolinę Litworową. Przy Zmarzłym Stawie (Zamrznuté pleso) szlak rozdwaja się i prowadzi przez przełęcz Rohatka (Prielom) do Doliny Staroleśnej (Veľká Studená dolina) albo przez Polski Grzebień (Poľský hrebeň) do Doliny Wielickiej (Velická dolina). Na Polanie pod Wysoką, pod potężnymi ścianami Młynarza znajduje się jedyne w całych słowackich Tatrach Wysokich obozowisko namiotowe dla taterników.

  Dojazd

  Od Krakowa najłatwiej dojechać Zakopianką i skręcić w Poroninie w kierunku przejścia granicznego w Łysej Polanie. Samochód można zostawić na płatnym parkingu (5 Euro) tuż za dawnym przejściem granicznym w Łysej Polanie lub po polskiej stronie na płatnym parkingu (ok 10zł) pod dawnym budynkiem straży granicznej jadąc w kierunku Parkingu w dolinie Białki.

  Lodospady

  Pierwsze lodospady w Dolinie Białej Wody zobaczymy już po 10 minutach wędrówki. Najbardziej popularne - Mrozekow, Adin Usmev czy Kaskady przy dobrych warunkach są oblegane zwłaszcza w weekendy przez dziesiątki zespołów. W sezonie w dobrych warunkach warto pojawić się przed upatrzonym lodospadem względnie wcześnie (5-6 rano).
  Do wspinania wystarczy zwykle komplet śrub lodowych i ekspresów oraz podwójna lina od dł conajmniej 50 metrów. Większość lodospadów wyposażona jest w stanowiska z haków, spitów lub pętli na kosówkach. Lodospady nie nadają się do wspinania na wędkę dla początkujących - chyba, że ktoś mocniejszy wcześniej by ją założył.
  w Dolinie jest około 20 lodospadów z czego tylko 5 znajduje się u wylotu doliny. W zasadzie tylko te nadają się na jednodniową wspinaczkę. Pozostałe znajdują się dość daleko i warto rozważyć rozbicie namiotu na taborze na Polanie pod Wysoką lub wynajęcie chatki. Oczywiście trzeba to uzgodnić z Martinem - leśnikiem "opiekującym się" Doliną.

  W Tatrach Słowackich obowiązuje zakaz poruszania się w zimie powyżej schronisk. Wspinaczkę mogą uprawiać wyłącznie członkowie klubów wysokogórskich dlatego należy mieć ze sobą ważną legitymacji KW. Brak legitymacji może skutkować mandatem.

  Poniżej zamieszczamy TOPO Lodospadów w Dolinie Białej Wody w Tatrach Słowackich.

 • Dolina Staroleśna

  velka studena dolina smallDolina Staroleśna (Veľká Studená dolina) to jedna z największych dolin tatrzańskich położonych na terenie Słowacji w Tatrach Wysokich. Otwarta w kierunku południowo-wschodnim łączy się z Doliną Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina), tworząc Dolinę Zimnej Wody. System Doliny Zimnej Wody i jej dwóch gałęzi tworzy dolinę walną.

  Dolina Staroleśna w dolnej części jest zalesiona. Łagodnie podchodzi do górnej części, gdzie rozszerza się i układa tarasowo progami, rozgałęziając się w szereg kotlin i mniejszych dolin i podchodząc pod główną grań Tatr Wysokich.

  Przez dolinę przebiegają szlaki turystyczne: przez przełęcz Rohatkę (Prielom) do Doliny Białej Wody i z Doliny Małej Zimnej Wody przez przełęcz Czerwona Ławka (szlak jednokierunkowy). W górnej części doliny znajduje się Schronisko Zbójnickie (Zbojnícka chata), a przy wejściu do doliny Rainerowa Chatka (Rainerova chata) oraz Schronisko Bilíka (Bilíkova chata). W pobliżu Schroniska Bilíka, na potokach Małej Zimnej Wody i Staroleśnym połączonych w potok Zimnej Wody (Studený potok) położone są Wodospady Zimnej Wody (Vodopády Studeného potoka). Prowadzi do nich szlak turystyczny ze Starego Smokowca oraz trasa Magistrali Tatrzańskiej.

  Dojazd

  Od strony Krakowa samochodem nałatwiej dojechać Zakopianką, aż do Nowego Targu gdzie skręcamy na drogę kierującą na Jurgów. Po dotarciu do Słowacki kierujemy się drogą Ceskiej Swobody aż do Starego Smokowca. Samochód można zostawić na parkingu płatnym (5-6 Euro). Parkingowi najczęściej są od wczesnych godzin porannych jednak w przypadku złej pogody lub mniejszej liczby turystów możliwe jest pozostawienie samochodu nawet za darmo. Do Doliny Staroleśnej można dojść pieszo zielonym szlakiem (ok. 30-45 minut) lub wjechać kolejką do Hrebienioka.

  Lodospady

  Dolina Staroleśna oferuje wspinaczkę po kilku bardzo popularnych lodospadach. Między innymi Lodospad Zahradky oraz Prawe Zahradky, następnie Lodospad Sasów oraz bardzo popularny Lodospad Veverkov. Dalej napotykamy sopel Bibin, a następnie możemy spróbować swych sił na dwóch nietrudnych Lodospadach Grosza.
  Najpopularniejszymi lodospadami są Zahradki oraz Veverkow, jednakże warto podejść w mniej uczęszczane lokalizacje takiej jak lodospad Sasov czy Grosza. Nagromadzenie lodów w dolnej i środkowej części doliny skutkuje tym, że przy ładnej pogodzie koniecznym jest wczesne pojawienie się pod lodospadem. W sezonie, w dobrych warunkach pod najpopularniejszymi liniami lodowymi jest zwykle sporo wspinaczy.
  Większość lodospadów ma dogodne stanowiska zjazdowe czy to ze spitów czy z pętli dlatego zwykle wystarczy podwójna lina i komplet śrub i ekspresów.

  W Tatrach Słowackich obowiązuje zakaz poruszania się w zimie powyżej schronisk. Wspinaczkę mogą uprawiać wyłącznie członkowie klubów wysokogórskich dlatego, należy mieć ze sobą ważną legitymacji KW. Brak legitymacji może skutkować mandatem.

  Poniżej zamieszczamy TOPO Lodospadów w Dolinie Staroleśnej w Tatrach Słowackich.

 • Dolina Małej Zimnej Wody

  mala studenna dolinaDolina Małej Zimnej Wody (Malá Studená dolina) to długa na 4 kilometry tatrzańska dolina, położona na terenie Słowacji po południowej stronie głównej grani Tatr Wysokich. Ułożona tarasowo otwiera się w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, łącząc się z Doliną Staroleśną (Veľká Studená dolina) i tworząc walną Dolinę Zimnej Wody.

  Dolne piętro doliny, porośnięte lasem, wznosi się stromo, przechodząc w części środkowej w obszar porośnięty kosodrzewiną, trawami i kwiatami. Część górna, skalista, oddzielona wysoką ścianą stawiarską – tzw. Złotymi Spadami (Jazerná stena) – nazywana jest Doliną Pięciu Stawów Spiskich (kotlina Piatich Spišských plies), a piętro podchodzące pod Lodową Przełęcz (Sedielko) – Dolinką Lodową (Dolina pod Sedielkom).

  Dolina Małej Zimnej Wody i jej górne piętro, Dolina Pięciu Stawów Spiskich, graniczą:
  - od wschodu z Doliną Łomnicką (Skalnatá dolina), rozdziela je grań odchodząca na południe od wierzchołka Łomnicy (Lomnický štít),
  - od północnego wschodu z należącymi do Doliny Zielonej Kieżmarskiej (dolina Zeleného plesa): Doliną Dziką (Veľká Zmrzlá dolina) i Miedzianą Kotliną (Medená kotlina), rozdziela je południowo-wschodnia grań Wyżniego Baraniego Zwornika przez Baranie Rogi (Baranie rohy), Spiską Grzędę (Spišský štít) i Durny Szczyt (Pyšný štít) do Łomnicy,
  - od północy i zachodu z odgałęzieniami Doliny Jaworowej (Javorová dolina): Doliną Czarną Jaworową (Čierna Javorová dolina), Doliną Suchą (Suchá dolina) i Doliną Zadnią Jaworową (Zadná Javorová dolina), rozdziela je główna grań Tatr od Wyżniego Baraniego Zwornika (Vyšná Barania strážnica) przez Śnieżny Szczyt (Snehový štít), Lodowy Szczyt (Ľadový štít), Lodową Kopę (Malý Ľadový štít) do Małego Lodowego Szczytu (Široká veža),
  - od południowego zachodu z Doliną Staroleśną, rozdziela je boczna grań odchodząca od Małego Lodowego Szczytu przez szczyt Pośredniej Grani (Prostredný hrot, 2441 m) i jego ramię – Zimnowodzką Grań (Prostredný hrebeň) z kulminacjami w Ciemniastej Turni (Chmúrna veža, 2258 m) i Kościołach (Kostoly, 2151 i 2088 m).

  Dojazd
  Od strony Krakowa samochodem nałatwiej dojechać Zakopianką, aż do Nowego Targu gdzie skręcamy na drogę kierującą na Jurgów. Po dotarciu do Słowacji kierujemy się drogą Ceskiej Swobody aż do Starego Smokowca. Samochód można zostawić na parkingu płatnym (5-6 Euro). Parkingowi najczęściej są od wczesnych godzin porannych jednak w przypadku złej pogody lub mniejszej liczby turystów możliwe jest pozostawienie samochodu nawet za darmo. Do Doliny Małej Zimnej Wody można dojść pieszo zielonym szlakiem (ok. 30-45 minut) lub wjechać kolejką do Hrebienioka. Następnie kontynuujemy marsz również zielonym lub czerwonym szlakiem aż do Schroniska Zamkowskiego.

  Lodospady
  W dolinie Małej Zimnej Wody znajdziemy 9 lodospadów. Najciekawsze to lodospad Łomnicki i Kolarski. 

  W Tatrach Słowackich obowiązuje zakaz poruszania się w zimie powyżej schronisk. Wspinaczkę mogą uprawiać wyłącznie członkowie klubów wysokogórskich dlatego, należy mieć ze sobą ważną legitymacji KW. Brak legitymacji może skutkować mandatem.

  Poniżej zamieszczamy TOPO Lodospadów w Dolinie Małej Zimnej Wody w Tatrach Słowackich.

 • Dolina Jaworowa

  Topo lodospadów w Dolinie Jaworowej w Tatrach Słowackich

 • Dolina Wielicka

  Topo lodospadów w Dolinie Wielickiej w Tatrach Polskich

 • Dolina Młynicka

  dolina mlynicka

  Dolina Młynicka (Mlynická dolina) jest to dolina położona na terenie słowackich Tatr Wysokich. Należy do większych dolin tatrzańskich, jej długość to ok. 6,0 km, a powierzchnia ok. 5,8 km2.

  Dolina Młynicka graniczy od wschodu z Doliną Mięguszowiecką (Mengusovská dolina), rozdziela je odchodząca od Hlińskiej Turni (Hlinská veža, 2340 m n.p.m.) w kierunku południowo-wschodnim Grań Baszt (Hrebeň bášt) z kulminacjami w Zadniej Baszcie (Zadná bašta, 2379 m), wierzchołku Szatana (Satan, 2421 m), Pośredniej Baszcie (Predná bašta, 2373 m), Małej Baszcie (Malá bašta, 2287 m), w Skrajnej Baszcie (Patria, 2202 m) i wał Dryganta (Drigant, 1481 m).
  Z kolei od północy dolina Młynicka graniczy z Doliną Hlińską (Hlinská dolina), rozdziela je fragment głównej grani odnogi Krywania na odcinku od Hlińskiej Turni przez Szczyrbski Szczyt (Štrbský štít, 2381 m) do Hrubego Wierchu (Hrubý vrch, 2428 m).
  Dolina Młynicka graniczy od zachodu na krótkim odcinku z doliną Niewcyrką (Nefcerská dolina), rozdziela je kolejny odcinek grani Krywania od Hrubego Wierchu do Furkotu (Furkotský štít), oraz z Doliną Furkotną (Furkotská dolina), rozdziela je odchodząca od Furkotu Grań Soliska (Soliskový hrebeň) z kulminacjami Wielkie Solisko (Veľké Solisko, 2412 m), Pośrednie Solisko (Prostredné Solisko, 2400 m), Szczyrbskie Solisko (Štrbské Solisko, 2301 m), Skrajne Solisko (Predné Solisko, 2093 m).

  Rejon doliny zbudowany jest ze skał krystalicznych. W czasie ostatniego zlodowacenia dolinę przykrywał lodowiec, który na jej przedpole wyniósł ogromne ilości materiału morenowego. Dolina Młynicka otwiera się na południe z niewielkim odchyleniem w kierunku wschodnim w pobliżu Szczyrbskiego Jeziora, miejscowości (Štrbské Pleso) i jeziora (Štrbské pleso) o tej samej nazwie. Dolna część doliny jest lesista, powyżej wodospadu Skok (w zimie lodospadu Skok) krajobraz zmienia się na skalisty, w górnej części wznosi się tarasowo, występuje kilka pięter oddzielonych wysokimi progami skalnymi. Najwyższe piętro doliny rozdzielone jest południowym grzbietem Szczyrbskiego Szczytu na dwa dobrze wykształcone cyrki lodowcowe: Capi Kocioł i Kozi Kocioł, w kotłach tych znajdują się stawy.

  Dojazd

  Od strony Krakowa samochodem nałatwiej dojechać Zakopianką, aż do Nowego Targu gdzie skręcamy na drogę kierującą na Jurgów. Po dotarciu do Słowacji kierujemy się drogą Ceskiej Swobody, aż do Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské pleso).

  Lodospady

  W dolinie Młynickiej znajdują się dwa lodospady. Ze Szczyrbskiego plesa ruszamy żółtym szlakiem i po około półtorej godzinie docieramy pod lodospad Skok. Kolejne lodospady opadają kominami Skrajnej Baszty (słow. Patria). Zarówno do lodospadu Skok jak i do lodospadów pod Skrajną Basztą, w zimie można dotrzeć "turystycznie". Poruszanie powyżej lodospadu wymaga posiadania legitymacji KW. 

  W Tatrach Słowackich obowiązuje zakaz poruszania się w zimie powyżej schronisk. Wspinaczkę mogą uprawiać wyłącznie członkowie klubów wysokogórskich dlatego należy mieć ze sobą ważną legitymacji KW. Brak legitymacji może skutkować mandatem.

  Poniżej zamieszczamy TOPO Lodospadów w Dolinie Młynickiej w Tatrach Słowackich.

Używamy plików Cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków używania Cookies. Wiecej o polityce prywatnosci tutaj.

Akceptuje uzywanie Cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information