Dolina Młynicka
Dolina Młynicka (Mlynická dolina) jest to dolina położona na terenie słowackich Tatr Wysokich. Należy do większych dolin tatrzańskich, jej długość to ok. 6,0 km, a powierzchnia ok. 5,8 km2.
Dolina Młynicka graniczy od wschodu z Doliną Mięguszowiecką (Mengusovská dolina), rozdziela je odchodząca od Hlińskiej Turni (Hlinská veža, 2340 m n.p.m.) w kierunku południowo-wschodnim Grań Baszt (Hrebeň bášt) z kulminacjami w Zadniej Baszcie (Zadná bašta, 2379 m), wierzchołku Szatana (Satan, 2421 m), Pośredniej Baszcie (Predná bašta, 2373 m), Małej Baszcie (Malá bašta, 2287 m), w Skrajnej Baszcie (Patria, 2202 m) i wał Dryganta (Drigant, 1481 m).
Z kolei od północy dolina Młynicka graniczy z Doliną Hlińską (Hlinská dolina), rozdziela je fragment głównej grani odnogi Krywania na odcinku od Hlińskiej Turni przez Szczyrbski Szczyt (Štrbský štít, 2381 m) do Hrubego Wierchu (Hrubý vrch, 2428 m).
Dolina Młynicka graniczy od zachodu na krótkim odcinku z doliną Niewcyrką (Nefcerská dolina), rozdziela je kolejny odcinek grani Krywania od Hrubego Wierchu do Furkotu (Furkotský štít), oraz z Doliną Furkotną (Furkotská dolina), rozdziela je odchodząca od Furkotu Grań Soliska (Soliskový hrebeň) z kulminacjami Wielkie Solisko (Veľké Solisko, 2412 m), Pośrednie Solisko (Prostredné Solisko, 2400 m), Szczyrbskie Solisko (Štrbské Solisko, 2301 m), Skrajne Solisko (Predné Solisko, 2093 m).
Rejon doliny zbudowany jest ze skał krystalicznych. W czasie ostatniego zlodowacenia dolinę przykrywał lodowiec, który na jej przedpole wyniósł ogromne ilości materiału morenowego. Dolina Młynicka otwiera się na południe z niewielkim odchyleniem w kierunku wschodnim w pobliżu Szczyrbskiego Jeziora, miejscowości (Štrbské Pleso) i jeziora (Štrbské pleso) o tej samej nazwie. Dolna część doliny jest lesista, powyżej wodospadu Skok (w zimie lodospadu Skok) krajobraz zmienia się na skalisty, w górnej części wznosi się tarasowo, występuje kilka pięter oddzielonych wysokimi progami skalnymi. Najwyższe piętro doliny rozdzielone jest południowym grzbietem Szczyrbskiego Szczytu na dwa dobrze wykształcone cyrki lodowcowe: Capi Kocioł i Kozi Kocioł, w kotłach tych znajdują się stawy.
Dojazd
Od strony Krakowa samochodem nałatwiej dojechać Zakopianką, aż do Nowego Targu gdzie skręcamy na drogę kierującą na Jurgów. Po dotarciu do Słowacji kierujemy się drogą Ceskiej Swobody, aż do Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské pleso).
Lodospady
W dolinie Młynickiej znajdują się dwa lodospady. Ze Szczyrbskiego plesa ruszamy żółtym szlakiem i po około półtorej godzinie docieramy pod lodospad Skok. Kolejne lodospady opadają kominami Skrajnej Baszty (słow. Patria). Zarówno do lodospadu Skok jak i do lodospadów pod Skrajną Basztą, w zimie można dotrzeć "turystycznie". Poruszanie powyżej lodospadu wymaga posiadania legitymacji KW.
W Tatrach Słowackich obowiązuje zakaz poruszania się w zimie powyżej schronisk. Wspinaczkę mogą uprawiać wyłącznie członkowie klubów wysokogórskich dlatego należy mieć ze sobą ważną legitymacji KW. Brak legitymacji może skutkować mandatem.
Poniżej zamieszczamy TOPO Lodospadów w Dolinie Młynickiej w Tatrach Słowackich.