Podstawowy sprzęt do wspinaczki lodowej

Share

Poniżej przedstawiamy podstawowe elementy sprzętu do wspinaczki lodowej. Oczywiście nie każdy musi uzywać kasku z przyłbicą czy specjalnych karabinków na akcesoria lodowe jednakże skoro istnieją warto o nich wspomnieć oprócz oczywistych elementów typu czekany, uprząż, lina, kask czy raki.

 Sprzęt ochronny

kask wspinaczkowyKask – Zdecydowanie podstawowy element wyposażenia wspinacza lodowego. Chroni przed odpryskami lodu, spadającymi kawałkami lodu. Może uchronić przed uderzeniem własną dziabką. We wspinaczce zimą jest chyba częściej atakowany przez lodowe pociski niż w lecie przez kamienie. A różnica pomiędzy kamieniem a bryłką lodu jest nieznaczna. Kask o ile nie ma większych otworów wentylacyjnych spełnia też element ocieplający głowę. Obecnie większość kasków posiada uchwyty montażowe do czołówki a to dość istotna kwestia gdyż zawsze może się zdarzyć sytuacja w której jesteśmy zmuszeni do powrotu po zmroku – więc przy wyborze kasku warto o tym pamiętać. Jeżeli planujemy używanie przyłbicy ochronnej dobrze jest sprawdzenie czy do naszego kasku da się łatwo przymocować osłonę.

 

Kask wspinaczkowy przyłbicaOkulary/przyłbica/Gogle – Ochrona oczu we wspinaczce lodowej jest dość istotną kwestią mimo że wielu o tym zapomina. Po czasie gdy dostanie lodową bryłką w oko może się przekonać że jednak warto było pomyśleć wcześniej o ochronie oczu. Na rynku dostępne są specjalne przyłbice chroniące cała twarz przed odpryskami lodu. Montowane są specjalnymi uchwytami po bokach kasku. Można też użyć osłon kupowanych w sklepach ze sprzętem BHP choć te są wątpliwej jakości i często plastik przy podwyższonej wilgotności zaczyna parować. Jeżeli nie chcemy się decydować na przyłbicę można skorzystać z szerokiej gamy okularów ochronnych – ważne aby nie ograniczały widoczności. Okulary tzw. „lodowcowe” z pewnością są „lanserskie”, ale są zbyt ciemne i nie widać przez nie szczegółów lodu, po którym się wspinamy. Być może warto spróbować wspinaczki w okularach ochronnych do kupienia w markecie budowlanym lub w sklepie ze sprzętem BHP. Kompromisem mogą być gogle narciarskie – jeśli dobrej jakości to nie będą parować, będą chronić przed uderzeniami lodu, a także przepuszczą odpowiednią ilość światła aby zachować wymaganą widoczność. Wybór sposobu ochrony twarzy i oczu zależy od preferencji wspinacza.

 

Sprzęt

Raki wspinaczkowe PetzlRaki – Wybór raków ściśle powiązany jest z wyborem butów do wspinaczki lodowej. Jeżeli nie posiadamy tzw. skorup czyli twardych, sztywnych butów pozostaje nam wybór jedynie raków paskowych, które niestety przy wspinaczce w lodzie nie spisują się zbyt dobrze. Dlatego jeżeli planujemy wspinanie w lodzie uskuteczniać częściej warto zainwestować w zarówno w skorupy jak i raki automatyczne.

petzl dart raki wspinaczka lodowaRaki do wspinaczki lodowej to najczęściej 12 zębne sztywne raki o 4 zębach przednich. Profesjonalne raki mają możliwość modyfikacji np. zredukowanie ilości przednich zębów do jednego, przełożenie jednego z zębów do tyłu co utworzy tzw. ostrogę do pokonywania ekstremalnych dróg – głównie drytoolowych. Raki automatyczne przed założeniem na buty często wymagają ustawienia długości warto więc przed wyjazdem sprawdzić poprawność tych ustawień gdyż w starszym modelach wymagało to niemal rozkręcenia raków na części pierwsze co w warunkach terenowych może okazać się wręcz niewykonalne.

black diamond dziaba reactorCzekany (dziabki, dziaby) – Do wspinaczki w lodzie potrzebne są dwie sztuki. Do pokonania prostych lodospadów wystarczą zwykłe czekany turystyczne lecz w trudniejszych mogą okazać się po pierwsze nie wygodne, a po drugie zbyt męczące w obsłudze. Do wspinania lodowego używa się czekanów wspinaczkowych specjalnie wyprofilowanych (wygiętych) oraz krótszych (40-45cm) co umożliwia łatwiejsze operowanie dziabkami. Waga czekana jest dość istotna. Ważne jest aby główną wagę skupiała głowica czekana co ułatwi wbijanie ostrzy w lodzie. Ostrza do lodu są cienkie i ostre, aby można było je łatwo osadzać bez używania wielkiej siły i kucia lodu jak w przypadku ostrzy czekanów turystycznych. Ostrza są również specyficznie wygięte aby łatwo było je osadzić i łatwo wyciągnąć przy zagwarantowaniu trudności w wypadaniu ostrza z lodu.

 

smyczka do czekanaMimo wszystko czasami mocno osadzona dziabka może nie chcieć wyjść – w takim przypadku należy chwycić głowicę i pociągnąć wzdłuż osi wbitego ostrza. Ważne jest aby ostrze czekana wspinaczkowego mogło być wymieniane gdyż po jakimś czasie ostrzenie może nie pomagać i ostrze będzie wymagało wymiany. Warto przy zakupie dziabki sprawdzić dostępność ostrzy oraz ich cenę. Czekany wspinaczkowe mają na przeciwległych końcach głowicy najczęściej młotek albo łopatkę. W niektórych wersjach również można zainstalować dodatkowe ostrze aczkolwiek taki bajer jest raczej przeznaczony na wymagające drogi. Zarówno młotek jak i łopatka najczęściej da się odkręcić (wymienić). Najlepiej stosować w jednym czekanie młotek a w drugim łopatkę choć ta druga może okazać się dość niebezpieczna w użytkowaniu. Z pewnością mniej krzywdy wyrządzi uderzający w twarz młotek niż ostra jak brzytwa łopatka. Obecnie często widuje się wspinaczy z czekanami wspinaczkowymi zakończonymi wyłącznie młotkiem.

 

Nomic petzl czekan wspinaczkowy technicznyZ drugiej strony młotek według opinii wielu osób również nie spełnia swojej funkcji gdyż wbicie haka takim młotkiem z wygiętym styliskiem może być karkołomnym przedsięwzięciem. Czekany wspinaczkowe – techniczne czasami nie posiadają nawet młotka. Dość istotnym elementem czekana jest stylisko, a konkretnie pokrycie np. specjalną gumą, która utrudnia wyślizgiwanie się dziabek z rąk oraz co równie istotne utrudnia przywieranie lodu i śniegu do rękojeści czekana. Wygięcie styliska zapewnia pewien komfort gdyż zapobiega to uszkodzeniu dłoni przy kontakcie z lodem jednako aby zapewnić sobie dodatkowy komfort warto kupić czekan ze specjalnymi podpórkami pod dłonie które pełnią dwojaką funkcję: chronią przed zranieniem dłoni oraz zapobiegają w zawisie przed zsuwaniem się zaciśniętych dłoni w dół rękojeści. W starszych, uboższych wersjach dziabek takiego udogodnienia w standardzie nie było i aby zapewnić sobie komfort należało dokupić takowe moduły. Ostatnim elementem dziaby wspinaczkowej jest raczej kontrowersyjna kwestia tzw. Smyczek. Smyczki pełnią głównie następujące funkcje: uniemożliwiają zgubienie dziaby, dzięki nim można zawisnąć i odciążyć dłonie. Smyczki mają też minusy: plątają się podczas wspinania, wydłużają czas wspinania, przy odpadnięciu od lodu lecą razem ze wspinaczem – bez nich można było je wyrzucić aby się na nie nadziać. Ogólnie temat smyczek jest jak zresztą wszystko kwestią gustu i przyzwyczajeń.

 

Asekuracja

 

uprząż wspinaczkowaUprząż – w zasadzie nie różni się od tej używanej we wspinaczce letniej. Ważne jest aby uprząż była wygodna, lekka i nie nasiąkała wodą. Dobrze jest jak uprząż ma możliwość umocowania akcesoria typu Clipper (karabinek sprzętowy) lub Holster (dodatkowa szpejarka do umieszczania śrub lodowych lub dziab) o ile chcemy w ogóle takie akcesoria używać. Warto posiadać uprząż piersiową.

 

lina połówkowaLina – najlepiej używać 50 metrowe odcinki liny dynamicznej połówkowej odporne przed przemoknięciem. Lina połówkowa ułatwia zjazdy i zwiększa bezpieczeństwo. Ogólnie to w górach zawsze powinno się używać liny podwójnej – nie mówię tu o sportowych, „obitych” drogach. Dobrze jest jak liny są innych kolorów.

 

śruby lodowe black diamondŚruby lodowe – Na rynku obecnie znajdziemy już kilka jak nie kilkanaście modeli śrub różnych producentów. Nie musimy już naszego życia oddawać w opiekę tytanowych Irbisów. Mimo iż wielu wspinaczy lodowych i to niekoniecznie ze względów finansowych nadal używa tych niezwykle lekkich śrub produkcji rosyjskiej.

grivel śruba lodowaNa rynku obecnie znajdziemy zwykłe śruby ze standardowym koluchem, ale także szereg modeli z różnie rozwiązanym patentem na ułatwienie wkręcania śruby w postaci otwieranej korbki lub też dodatkowej osobnej korbki „Petzl Turbine” jak w przypadku śrub Petzla - Laser. Patentów jest kilka. Najlepsze obecnie śruby to te z wbudowaną korbką produkowane przez Grivela i Black Diamonda.

 

Haki – zawsze dobrze posiadać ze sobą kilka haków– gdy idziemy na nieznany nam lodospad czy drogę zimową może nas zaskoczyć brak stanowisk zjazdowych wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie w ścianie haka.

Skoro jesteśmy w temacie stanowisk zjazdowych, warto posiadać haczyk oraz kawałek repika do budowania Abałakowa może niekoniecznie wspinając się w lodzie tatrzańskim, ale zawsze może się przydać na dłuższych drogach np. alpejskich.

 

spectraSpectra (ice-hook / hak lodowy) – jest to rodzaj sky-hooka w wersji lodowej. Może się przydać w bardzo stromym lodzie (łatwiej i szybciej umieścić spectre w miejscu, w którym uprzednio osadziliśmy ostrze dziabki i lekko dobić młotkiem niż wkręcać w ciężkich warunkach śrubę). Spectra może być także przydatna w asekuracji w cienkich soplach czy kolumnach, w których lepiej nie umieszczać śrub lodowych gdyż przy oberwaniu takiego niestabilnego sopla czy kolumny ciężar spadającego lodu może pociągnąć wspinacza za sobą. Spectra może służyć również jako pewien rodzaj haka skalnego. Używanie spectry działa bardziej na psychę niżeli w kontekście realnego zwiększenia bezpieczeństwa.

 

Petzl Nitro absorber energiiNitro - jest to rodzaj nieco obszerniejszej tasiemki od ekspesu co w rezultacie jest zszytą pętlą z absorberem energii. Zmniejsza siłę uderzenia działającą na punkty przelotowe i na wspinacza podczas zatrzymywania odpadnięcia. Działa niemal identycznie jak absorber energii w lonży do Via-ferraty czyli zmniejsza siłę uderzenia działającą na przelot poprzez rozdarcie szwów przy 2,5 kN - natomiast ogólna wytrzymalość to standardowe 22kN.

 

haczyk petzl multihookHaczyk - jest to wielofunkcyjny przyrząd umożliwiający przewlekanie pętli podczas zakładania stanowiska Abałakowa, czyszczenie ze śniegu śruby lodowej lub jej wykręcenie, odklinowywanie kostek. Klucz na końcu rękojeści służy do dokręcenia śruby w plakietce (śruba lub nakrętka 8 mm) itd. Haczyk można zrobić np. ze szprychy rowerowej lub kawałka sztywnego drutu albo kupić jedną z propozycji czołowych producentów np. Petzl Multihook, Black Diamond First Shot (o którym w artykule).

 

 

Ubranie

 

rękawice zermatt glovesRękawice – jest kilka szkół w tym temacie. Najczęściej na lodospady zabiera się jedne względnie wodoodporne rękawice (raczej 5 palczaste) najlepiej posiadające wzmocnienia od zewnętrznej strony chroniące przed uderzeniami w lód. Dobrze jak takie rękawice uszyte są z porządnego materiału odpornego na ścieranie i rozdarcia np. z Kevlaru, aby zwiększyć ich żywotność. Pod te rękawice można założyć dodatkowo jakieś cienkie pięciopalczaste rękawiczki np. wykonane z Polartec PowerStretch lub podobnego. Dodatkowo warto posiadać przy długich drogach i w mroźne dni łapawice puchowe lub inne bardzo ciepłe do używania na stanowiskach. Ogólnie to wychodzę z założenia, że im więcej rękawiczek w plecaku tym lepiej – zawsze się mogą przydać dodatkowe.

 

czapka black diamondNakrycie głowy – Sam kask raczej nie ogrzeje głowy a jako że przez czubek głowy ucieka najwięcej ciepła warto zakładać czapkę, kominiarkę, chustkę lub co kto woli. Obecnie dostępne są specjalne czapki do zakładania pod kask. Taka czapka jest na tyle cienka i wygodna bo najczęściej nie posiada szwów i miejsc które mogą ugniatać po założeniu kasku.

 

kurtka berghausKurtka – Tak jak w przypadku wszystkich ubrań to kwestia gustu i przyzwyczajenia. Jedni wolą kurtki membranowe, inni zwykłe polary, a jeszcze kolejni softshele. Wszystko zależy od warunków w ścianie. Jako że lód jest zwykle mokry – warto o tym pamiętać i założyć ubranie wodoodporne. Nawet jeśli nie zakładamy kurtki do wspinania warto ją posiadać w plecaku. Dodatkowo warto mieć ciepłą kurtkę puchową na stanowisko lub na sytuację awaryjną.

 

Spodnie – Podobnie jak w przypadku kurtki jednakże tu wybór mniejszy, spodnie powinny być zdecydowanie wodoodporne.

 

scarpa vegaButy – Jeżeli decydujemy się na bardziej ambitne uprawianie wspinaczki lodowej konieczne będą sztywne buty – tzw. skorupy pasujące pod raki automatyczne. Przez lata sztandarowym modelem używanym przez wspinaczy zimowych był niezniszczalny model Scarpy - Vega. Oczywiście inne firmy produkowały podobne modele. Obecnie Vegi nie są już bardzo drogie, bo kupić je można już od 650 zł, a są nadal dość popularne mimo, że na rynku pojawiły się lżejsze, bardziej kompaktowe buty – nazwałbym – pół-skorupy. Buty te mające równie twardą podeszwę jak skorupy, lecz zamiast plastiku twardą kilkuwarstwową skórę i najczęściej nie posiadają bardzo przydatnego botka wewnętrznego. Minusem typowych plastikowych skorup jest fakt braku wentylacji, za to w skorupach jakby łatwiej stać w pionowym lodzie, gdyż lepiej usztywniają kostkę co ma oczywiście duży minus na podejściach. Niemal każdy kto chodził w typowych skorupach cierpiał z powodu obtarć spowodowanych chodzeniem po płaskim.

Komentarze   

 
0 #267 Larrysaisp 2019-09-04 21:57
modafinil online pharmacy perscription drugs from canada pharmacy technician online classes
Cytować
 
 
0 #266 HaroldShoot 2019-09-04 16:18
uk online pharmacy best online pharmacy for viagra online pharmacy viagra
Cytować
 
 
0 #265 Josephcheag 2019-09-02 14:22
buying drugs from canada online pharmacy in india pharmacy technician online class
Cytować
 
 
0 #264 Larrysaisp 2019-09-02 14:15
canada online pharmacy legit online pharmacy walgreens pharmacy online
Cytować
 
 
0 #263 LouisThelm 2019-09-01 16:41
purchase cialis online no prescription buy tadalafil cialis online/#tadalaf il
Cytować
 
 
0 #262 Curtislog 2019-09-01 07:20
purchase sildenafil buy generic viagra purchase viagra
Cytować
 
 
0 #261 LouisThelm 2019-08-31 11:17
buy cialis usa buy tadalafil online buy cialis usa/#buy cialis pills
Cytować
 
 
0 #260 Curtislog 2019-08-31 01:02
buy viagra no rx buy viagra online buy sildenafil no prescription
Cytować
 
 
0 #259 JamieFum 2019-08-27 14:17
propecia hair growth treatments where buy propecia/#buy propecia cheap
Cytować
 
 
0 #258 RonaldBub 2019-08-25 20:42
buy cialis order cialis buy cialis medication/#buy cialis cheap
Cytować
 
 
0 #257 GeraldMam 2019-08-24 06:09
prescription over counter drugs drugs canada internet pharmacy/#all pharmacy pills cialis
Cytować
 
 
0 #256 Peterpes 2019-08-18 23:55
discount pharmacy canadian pharmacies top best online pharmacies canada
Cytować
 
 
0 #255 Peterpes 2019-08-18 03:18
canadapharmacyo nline com no prior prescription required pharmacy best online pharmacies canada
Cytować
 
 
0 #254 Peterpes 2019-08-17 04:57
best online pet pharmacy online compounding pharmacy discount pharmacy online
Cytować
 
 
0 #253 Peterpes 2019-08-16 07:35
mail order prescription drugs from canada canadian pharmacy cheap online pharmacy
Cytować
 
 
0 #252 BrianMuT 2019-08-14 09:45
online pharmacy technician school reputable canadian online pharmacies online mexican pharmacy
Cytować
 
 
0 #251 WilliamHam 2019-08-14 06:22
mexican online pharmacy reviews online pharmacy online pharmacies in us/#walmart pharmacy online
Cytować
 
 
0 #250 Briandring 2019-08-13 11:20
cheapest online pharmacy canada pharmacy online review online pharmacy technician program
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Używamy plików Cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację warunków używania Cookies. Wiecej o polityce prywatnosci tutaj.

Akceptuje uzywanie Cookies na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information